Ingen dag är den andra lik här på Kaspers förskola! Såhär ser dock våra dagliga rutiner ut.

Klockan 9.00 startar vår pedagogiska verksamhet som ofta innebär utomhusvistelse i form av promenad till Dalen, Stocken eller lekplatser i närheten. Vi är utomhus i nästan alla väder.

Runt 10.30 går vi in och har samling. Under denna stund tar vi ofta fram vårt EQ-material, exempelvis våra EQ-dockor. Tillsammans med barnen samtalar samt identifierar vi olika känslor utifrån dockornas känslouttryck.

Omkring 11.15 serveras vi hemlagad lunch från vårt egna kök. Efter lunch får de minsta barnen sova utomhus i våra vagnar, när vintern gör entré lägger vi ut varma sovsäckar. Inomhus får de större barnen en lugn stund med sagoläsning, för att sedan få fortsätta arbeta med sina pågående uppgifter.

Klockan 14.00 har de mindre barnen vaknat. Under tiden till mellanmål, som serveras 14.30, brukar vi anordna mini-röris, pyssel och liknande aktiviteter.

Efter 15.00 går vi ut och leker. Barnen hämtas ute på vår gård.